To, že pred stavbou domu je potrebné stavebnému úradu poskytnúť dokumentáciu, je všetkým dobre známe. Čo je však obsahom tejto podrobnej dokumentácie? Hoci stavebnému úradu stačí odovzdať formálny projekt na stavebné povolenie, v niektorých prípadoch je vhodné zvoliť si projekt na realizáiu stavby. Aký je rozdiel v týchto dvoch dokumentoch a v čom sa projektová príprava od seba líši?
Kvalitný realizačný projekt obsahuje podrobné spracovanie výkresov a výkazových materiálov prác, ktoré sa na stavbe budú realizovať. Slúži ako dokumentácia pre stavebný úrad aj ako podrobný prehľad jednotlivých bodov, s ktorými sa stavba domu uskutočňuje. V tom sa realizačný projekt líši od projektu na stavebné povolenie.
Projekt na stavebné povolenie
Tento typ projektovej dokumentácie rieši predovšetkým kľúčové parametre nevyhnutné pre stavebný úrad. Najčastejšie sa vytvára v prípade záujmu o menšiu bytovú jednotku, bez náročných detailov a na dobrom pozemku. V prípade menšej stavby na rovine, z bežného stavebného materiálu, by sa nemuselo vyskytnúť viacero problémov, ktoré by realizáciu skomplikovali, ako to je bežné pri väčších stavbách. Bežne sa totiž pri komplikovanejších stavbách deje, že pri ich realizácii vznikajú komplikácie, ktorým by bolo jednoduchšie a lacnejšie sa vyhnúť, keby bola počas projektovej fázy vytvorená vhodná dokumentácia, akou je práve realizačný plán.
Projekt pre realizáciu
Realizačný projekt sa podáva na stavebný úrad a slúži ako podrobný návod aj pri samotnej stavbe. Oproti projektu na stavebné povolenie je realizačný projekt podrobnejší, doplnený o riešenia jednotlivých konštrukcií, skladieb a pracovných úloh. Obsahuje aj klampiarske a zámočnícke práce, podrobný prehľad typov okien a dverí či zoznam položiek pre jednotlivé realizačné firmy. Disponuje všetkými bodmi ako formálny projekt pre stavebné povolenie, no je doplnený o obsiahlejší plán, správy a výkresy.
V technických správach realizačného projektu sú dôkladne popísané jednotlivé konštrukcie, použité materiály, informácie o spotrebe tepla, vykurovania a energetických požiadavkách na dom. Keďže je v realizačnom projekte konkrétne skoncipovaný plán výstavby, podľa tejto dokumentácie vedia realizátori zhotoviť základy aj hrubú stavbu. Keďže je v dokumentácii prehľadne znázornený výkaz krovu, realizačná firma sa vie podľa neho orientovať a postupovať podľa plánu.
Vďaka výkresom s podrobným opisom si vedia realizátori jednoducho zistiť konštrukčné riešenia, výber materiálov a výkazy okien a dverí. Realizačný projekt prehľadným spôsobom dokumentuje aj výber vhodných materiálov na podlahu, strechu a steny. Odpadá tak viacero otázok bežne sa vyskytujúcich v realizačnej fáze.
Dokumentácia je doplnená o podrobný rozsah úloh a technických riešení. Uľahčuje to jednotlivé fázy výstavby domu a tento druh dokumentácie ocení nielen stavebný úrad, ktorý vydá súhlas, ale aj stavebné firmy. S kvalitne vypracovanou realizáciou projektu je možné jednoduchým spôsobom odčítavať postupy, druh materiálov a jednotlivé kroky k výstavbe len za pomoci tohto súhrnného materiálu.
Dopredu si treba preto zvážiť, o aký druh výstavby má klient záujem. Či bude postačujúce vytvoriť menej technický projekt na stavebné povolenie, alebo radšej predídete ťažkostiam a stavíte na istotu s realizačným projektom.