Kvalitná príprava je základom úspešnej stavby. Projektová dokumentácia je jej hlavným pilierom. V prípade, že sa táto časť podcení, hrozí viacero rizík, ktoré projekt dokážu predražiť či predĺžiť. Pre každú výstavbu je potrebné získať stavebné povolenie. Na to však musíte splniť úradné požiadavky, ktoré sú zdokumentované práve v projekte pre stavebné povolenie.
Tento typ projektovej dokumentácie rieši základné parametre nevyhnutné pre stavebný úrad, preto sa zväčša volí v prípade menšej stavby, bez náročných detailov, v bezproblémovej lokalite s použitím bežných stavebných materiálov.
Ak sa klient rozhodne pre projekt pre stavebné povolenie, kvalifikovaní odborníci vypracujú dokumentáciu pozostávajúcu z viacerých častí:
- Sprievodná správa – údaje o stavbe
- Súhrnná technická správa – prehľad o využitých stavebných materiáloch, konštrukčnom riešení stavby, požiarnom riešení, zásobovaní energiou s plánom organizácie výstavby
- Protipožiarna bezpečnosť stavby – protipožiarne zaťaženie stavby
- Energetické hodnotenie budovy – kategorizovanie do energetickej triedy
- Situácia širších vzťahov – prehľad o lokalizácií miesta výstavby
- Celková situácia stavby – vyznačenie hraníc pozemku, odstupov na hranici pozemku, vstupov do domu, zastavanej plochy a zelene
- Koordinačná situácia stavby – trasy podzemných inžinierskych sietí, prípojky pre inžinierske siete a technické zariadenia
- Architektúra – stavebná časť – podrobnosti o stavbe (technická správa, pôdorysy jednotlivých podlaží, výkres základov a strechy, pohľady na dom)
- Statika – posúdenie stavby
- Vykurovanie – technická správa s popisom riešenia a výkresovou dokumentáciou
- Rekuperácia – výkresová časť a zobrazenie rozvodov pre rekuperáciu
- Zdravotechnika – technická správa s popisom riešenia rozvodov kanalizácie a vody a ich trás
- Elektroinštalácia a bleskozvod – technická správa s technickým riešením elektroinštalácie a výkresmi bleskozvodu, zásuvkových rozvodov, osvetlenia, zapojenia elektrických rozvádzačov a dátových rozvodov
- Plynofikácia – technická správa s popisom riešenia plynového napojenia s výkresovou časťou, ktorá obsahuje navrhované trasy rozvodov plynu.
Na základe takéhoto projektu klient získa stavebné povolenie. Častokrát sa však stáva, že sa počas realizácie musia riešiť aj podrobnejšie jednotlivé konštrukcie, práce a detaily, ktoré v projekte spĺňajúcom len úradné podmienky absentujú. Ak by však klient chcel dom naprojektovať s podrobným výkazom prác a na vysokej úrovni, môže sa rozhodnúť pre Projekt pre realizáciu stavby.
Projekt pre stavebné povolenie vo svojej hĺbke nerieši podrobnejšie stavebné konštrukcie a náročné detaily, ktoré sa vyskytujú pri každej realizácií. Projekt pre stavebné povolenie je formálny projekt a v porovnaní s realizačným projektom v ňom nie sú podrobnejšie uvedené jednotlivé konštrukcie, podrobné výkazy okien, dverí a iné detaily. Keďže tieto informácie absentujú, je komunikácia s realizačnými firmami náročnejšia, čo taktiež realizáciu ohrozuje.
Projekt pre realizáciu stavby nepočíta len s úradnými podmienkami, ale zároveň podrobne rieši jednotlivé body, nadväznosti a možné zmeny.
Pri výbere je potrebné zohľadniť skúsenosti projektanta aj realizátora. Kvalite vypracovaná dokumentácia dokáže vo výsledku predísť veľkým problémom vzniknutým pri stavbe a predraženiu celej výstavby.